Sałatka z nowalijek

Udostępnij

Ostatnio na temat pojawiających się nowalijek można usłyszeć wykluczające się informacje. Niektórzy namawiają do spozywania wiosennych nowalijek, natomiast inni kategorycznie nakazują wystrzegania się ich. Oczywiście należy zawsze kierować się zasadami zdrowego rozsądku, zatem nowalijki można jeść, należy tylko zachować w tym umiar. Można zatem od czasu do czasu zjeść nowalijki, ale trzeba pamiętać o ich dokładnym umyciu przed zjedzeniem.

Sałatka z nowalijek

  • 4 małe, młode ziemniaki, umyte,
  • 1 sałata lodowa lub inna,
  • 4 rzodkiewki,
  • pęczek szczypiorku ,
  • 2 łyżki jogurtu greckiego ,
  • 1 łyżeczka ostrej musztardy ,

Na początek obierz ziemniaki ze skórki , a następnie ugotuj je w lekko posolonej wodzie. Resztę nowalijek, czyli szczypiorek, sałatę i rzodkiewki dokładnie umyj. Liście sałaty poszarp i ułóż na talerzach. Szczypiorek posiekaj na średnio dużo kawałki. Rzodkiewkę pokrój na ćwiartki albo ósemki. Kiedy ziemniaki się już ugotują, odstaw je do przestudzenia. Teraz pora na przygotowanie sosu do sałatki. W osobnym naczyniu trzeba wymieszać dwie łyżki jogurtu greckiego , 1 łyżeczkę ostrej musztardy oraz szczypiorek. Kiedy ziemniaki będą już ostygnięte, pokrój je na mniejsze kawałki, jeśli są to małe ziemniaczki, nie trzeba ich dodatkowo kroić. Zimniaki i rzodkiewkę ułóż na sałacie, a następnie polej całość przygotowanym wcześniej sosem jogurtowo - musztardowym.

sałatka z nowalijek

Przygotowana sałatka z nowalijek może być dodatkiem do dania głównego albo stanowić samodzielny, nieco dietetyczny posiłek. Sałatkę można też zapakować sobie do szkoły albo do pracy, co na pewno się opłaci, ponieważ to danie jest bardzo tanie i ekonomiczne, a jednocześnie zdrowe, zatem świetnie nada się jako zamiennik kupionej w kiosku bułki czy niezdrowego fast - fooda.

Sezon na nowalijki jest bardzo krótki, zatem warto korzystać z tego czym obdarowuje nas natura . Te warzywka są bardzo zdrowe, posiadają mnóstwo witamin . Tego typu jadłospis przyda się, szczególnie po zimie, kiedy trudno było o zdrowe i świeże warzywa. Trzeba jednak pamiętać, że część witamin rozpuszcza się w tłuszczach. Stąd właśnie reguła, że odrobina sosu nie zaszkodzi, ponieważ pozwoli na wchłonięcie się drogocennych witamin i minerałów ze składników sałatki z nowalijek.

Warto taką sałatkę podać dzieciom czy rodzinie i zapewnić im zdrowy, pełnowartościowy posiłek, który doda im energii na nadchodzące wiosenne dni. Jeden raz w tygodniu będzie optymalną częstotliwością, ta k żeby nie spożywać nowalijek zbyt często .